PCOS – ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW

image_pdfimage_print

POLICYSTYCZNE JAJNIKI – CO TO?

PCOS (Polycystic Ovary Syndrom) – nie do końca poznano jego przyczynę, ale zauważono współistnienie pewnych objawów

 • hiperandrogenizm: trądzik, nadmierne owłosienie czyli hirsutyzm, dodatkowo nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych.
  • nieprawidłowe wartości wyników LH i FSH (na początku cyklu) LH>FSH
  • stały niski poziom estradiolu
  • obniżony poziom progesteronu
  • wysokie AMH
 • brak regularnego miesiączkowania
 • cykle bezowulacyjne
 • zaburzenia metaboliczne – nieprawidłowy wynik OGTT (doustny test obciążenia glukozą), czy zespół metaboliczny czyli współistnienie zaburzeń gospodarki węglowodanowej, otyłości, zaburzeń lipidowych i nadciśnienie tętnicze)
 • obecność w badaniu USG policystycznych jajników – w obrazie uwidacznia się 12 lub więcej pęcherzyków o wymiarze 2 do 9 mm w każdym jajniku, a objętość objętości jajnika przekracza 10ml.

Konieczne jest różnicowanie objawów z zaburzeniami pracy gruczołów: tarczowego, nadnerczowego oraz gruczolaków jajników, przydatna się tu okazuje diagnostyka USG, stąd konieczne jest wykonanie badań orazowych oraz labolatoryjnych – Testu Wydolności Jajnika

ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW I HIPERANDROGENIZM

Hiperandrogenizm powoduje zaburzenia menstruacyjne, utrudnia zajście w ciążę, powoduje powstawanie zmian trądzikowych,  zaburzenia metaboliczne i masy ciała, nadmierne owłosienie. Leczenie błędnie polega na podawaniu doustnych leków antykoncepcyjnych. Dostarczając hormony żeńskie wymusza się regulację miesiączek, zmniejszenie owłosienia czy poprawę wyglądu skóry, poprzez regulację hormonalną organizmu.  Jednak nie leczy przyczyny, a jedynie powoduje uśpienie problemu, dając poczucie panowania nad nim.

POLICYSTYCZNE JAJNIKI – OBJAWY

U kobiet z zespołem policystycznych jajników zwykle mamy do czynienia  z wysokim AMH, wysokim LH w stosunku do FSH  oraz niskim stałym poziomem estradiolu, co skutkuje brakiem dojrzewania pęcherzyków Graffa, a tym samym, brakiem owulacji. Komórki dochodzą do pewnego stadium dojrzałości i dojrzewanie zatrzymuje się, a w kolejnym cyklu sytuacja się powtarza, skótkiem czego, jajnik zaczyna pęcznieć od wielu niedojrzałych pęcherzyków, tworząc jajnik wielopęcherzykowy – koralikowy, pełen niedojrzałych komórek. W przypadku kobiet z PCOS mówimy o niepłodności związanej z brakiem jajeczkowania, czyli brakiem owulacji.

Ryc 3 Jajnik
Po lewej stronie prawidłowo dojrzewający pojedynczy pęcherzyk Graffa zakończony owulacją,
Po prawej stronie jajnik wielopęcherzykowy z wieloma komórkami o różnym stadium dojrzałości, brak owulacji, tworzący chararakterystyczne „koraliki”.

AdobeStock

Ze względu na zaburzenia gospodarki metabolicznej będące ważnym elementem PCOS, istnym elementem jest redukcja masy ciała i uregulowanie poziomu glukozy we krwi, co ogólnie poprawia wyniki. Przydanta okazuje się tutaj metmorfina, która obniżając poziom cukru, przyczynia się do regulowania gospodarki węglowodaneowej, a w połączniu z ruchem i dietą do znaczej redukcji masy ciała i zespołołu metabolicznego, co czasem bez wsparcia farmokologicznego okazuje się nieskuteczną formą terapii.

 

nagłówek: AdobeStock

Realizacja: Sky Design Agencja Interaktywna w Łodzi

%d bloggers like this: